Magyar Katolikus Lexikon > P > Papság Apostoli Uniója

Papság Apostoli Uniója (lat. Unio Apostolica Cleri): egyházmegyés papok nemzetközi központú, de egyházmegyénként szervezett közössége. - A →bertalanosok mintájára 1862: alapította Victor Lebeurier fr. szulpiciánus, ill. vele párhuzamosan, azonos céllal Giuseppe Martini trevisói (Olaszo.) szeminarista. Együttesen XV. Benedek p-tól 1921: kaptak egyh. jóváhagyást. Legutóbbi statútumukat 1997: fogadták el. - A ~ célja, hogy az egyes egyhm-k papságának közösségi támogatást és megerősítést nyújtson, és így testvéri közösség tagjaiként éljék meg papi szolgálatukat. Tagjai a személyes kapcsolattartáson túl havonta egyszer részt vesznek a közösség összejövetelén, imádkoznak egymásért és évente egy szentmisét felajánlanak a ~ nemzetk. céljaira. Korábban a ~ egyházmegyés vezetői a szem. spirituálisok voltak. Székhelye: a párizsi Sacré Coeur-baz., majd Róma. - Mo-on 2002: a ~ orsz. elnöke Beran Ferenc. N.D.

ÚE 2002:41. sz.